top of page
Keresés
zelmondo

Amikor lelassul az idő!


Mindennek sokféle olvasata van: akárcsak a mögöttünk lévő időnek is.

Másként nézünk egy tőlünk távoli katasztrófára, mint egy közelebbi pandémiára. Amikor bő másfél éve elkezdődött a koronavírus, kezdetben még az ország (Szerbia) vezetése sem vette komolyan, kifigurázta, gúnyolta a más országok intézkedéseit, nem igazán törődött vele. Amint a részünkre is valósággá vált, kapkodott, drasztikus intézkedéseket hozott, gyors győzelmet harangozott be, majd sorra változtatta a taktikáját, hol ezt, hol azt. A média ráállt a témára, és a végén szinte mindannyian valaminek a rabjaivá váltunk, tudatos átrendeződés bábjaivá. Mindenfelől jöttek a kérdések, az értetlenkedések, a tagadások, a félelmek.

Három, majd ötnapos teljes kijárási tilalom józanított ki bennünket: itt valami komolyan megváltozott, megváltozik. A gyülekezeti alkalmak rendre lemaradtak, mindenkinek módot kellett találni a kapcsolattartásra. Adódott a kérdés, hogy mire vagyunk felkészülve mi, a kis gyülekezetekben élők, mit tehetünk, mik a korlátaink, hova forduljunk.

Létezik-e bennünk annyi hit, erő, jó értelemben vett kincstári optimizmus, ami ilyenkor kell, hogy végig kitartóak legyünk, és kitartásra bátorítsuk a többieket.

Amíg a tavalyi évben, már régóta bevett gyakorlat szerint, kevés szabadidőnket sokféle segélyprogramra fordítottuk - főleg az idősek és betegek felé-, az idén tavasszal sorra kidőltünk a sorból, elkapott bennünket a vírus. A családot is. Egy időben hárman is lebetegedtünk, 82 évesen a nálunk "vendégeskedő" apósom, gyorsan utána Viki, a feleségem, majd én is. Viki a kórházban kezdte, mi odahaza, majd a végén hárman, három külön szobában, egymástól elszigetelve, kétoldali tüdőgyulladással, fulladva, legyengülve, erőtlenül.

Lelassult az idő körülöttünk: éjjel vártuk a reggelt, ami nehezen jött el, vártuk egymás hangját, mert csak telefonon tudtunk beszélgetni egymással - amikor már arra volt erőnk, és imádkozni, két szobányi távolságból. Különös idő volt. Lelassult, elcsendesedett, gondolkodásra, lelki elmélyülésre szorított minket a helyzet, kérdések felvetésére, válaszok keresésére. Arra az időre a nyilvánosság kizárását is tudatosan választva, csak az elengedhetetlenül szükséges szinten hagyva a lelkünkre , testünkre koncentrálhattunk. Más választásunk egyébként sem volt. Megtörtént, hogy a feleségem ablaka alatt jelbeszéddel értekeztünk. A beszéd is nehezemre esett, és mégis jólesett.

Viszont: ami körülöttünk és értünk történt, az szívmelengető volt. A "szűkebb család", ők a tizenegynéhányan, és a "bővebb család", a gyülekezet, barátok szeretete és törődése felemelő volt. Amit normális állapotban kevésbé érzékeltünk, az most felerősödött. Védőnő lányunk minden szabadnapját, és azon túl még minden energiáját a velünk való törődésre szánta, ápolt gondozott irányított minket, ő lett a Kapitány. A többiek sorra jöttek haza, a lehetetlen határokon át, hogy legalább egy picit a közelünkben legyenek. A gyülekezet és a barátok imádkoztak értünk, imákat kértek, amikor mi erre nem is gondoltunk, és ahogy akkor fogalmaztam:

...amikor már merültünk, Ő felemelt minket, az összekulcsolt kezek meg tartottak minket.

Nagy lecke volt ez a számunkra. Sok idő jutott a hallgatásra, és hálásak voltunk az online térben elhangzó igehirdetésekért, amiket megosztottak a különböző gyülekezetek, pásztorok, és más szolgálók, bizonyságtevők. Falat kenyér volt a számunkra mindez, nap mint nap.

Nőtt, egyre inkább nőtt az imalistánk, ahogy egy kicsit erőre kaptunk, mert sorra jöttek a hírek a hasonló, vagy még nehezebb helyzetben levő testvérekről, ismerősökről. Kiélesítette az Úr az érzékszerveinket. Miután gyógyulttá nyilvánítottak bennünket, folytattuk az imákat, közbenjárást.

Megtanultuk saját tapasztalatból a nemszeretem időket… (Préd 12). Erőtlenségünkből kihozott minket az Úr, megtapasztaltuk már sokszor, újra és újra.


Nyúl Zoltán és Viktória


107 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Comentários


bottom of page